ВИКОНАННЯ АЛГОРИТМІВ У СЕРЕДОВИЩІ ПРОГРАМУВАННЯ ПРИ РОЗВ`ЯЗУВАННІ ЗАДАЧ ЗА ФОРМУЛАМИ

Мета: закріпити навички обчислень за формулами; перевірити знання основних формул; формувати елементи аналітичного розв’язування задач; посилювати міжпредметні зв’язки; формувати вміння складати лінійні алгоритми та виконувати їх у середовищі програмування Python;

розвивати логічне та алгоритмічне мислення; вміння працювати в групі, тренувати увагу, пам’ять; розвивати комунікативні вміння та навички учнів, ініціативність і підприємливість; математичну та інформаційно-цифрову компетентності;

виховувати інформаційну культуру, доброзичливість, толерантність, тактовність по відношенню один до одного, почуття колективізму, ввічливість, відповідальність за доручену справу, наполегливість у досягненні мети.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

 

Хід уроку

Дорогу здолає той, хто йде,

а математику – той, хто мислить.

1.   Організаційний момент

Учитель інформатики  Добрий день!

Учитель математики  Добрий день! Діти у нас сьогодні незвичайний урок, на якому присутні гості. Привітайтеся з ними. А ще ми заглянемо у майбутнє і спробуємо відчути себе дорослими.

 

2.   Перевірка домашнього завдання

Учитель математики

1)                Домашнім завданням було обчислити значення виразу.

(Діти сідають за той стіл, де написана відповідь до їхнього виразу)

2)                Нагадайте, які формули ви застосовували, виконуючи  домашнє завдання. Проставте собі бали за домашнє завдання в картки самооцінювання.

 

3.   АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ЖИТТЄВОГО ДОСВІДУ

Учитель інформатики  Діти, ви об’єднані в три групи. Учасники кожної з груп знаходяться сьогодні … ні не в одному човні, а в одному автомобілі. Цифри на номерах ваших автомобілів – це шифр. Використовуючи дешифратор (увага на екран!), дізнайтесь, на машині якої марки ви сьогодні подорожуватимете (6614 - форд, 6753 - опель, 6913 - фіат).

Проставте собі бали за це завдання на картках самооцінювання.

Кожна група, визначтесь, будь ласка, хто буде водієм вашого автомобіля (оберіть капітана). Водії, заберіть емблеми ваших машин.

Будь-ласка, у кого FORD? OPEL. FIAT.

FORD .  Американська компанія FORD була заснована в 1908 році Генрі Фордом, який першим використав промисловий конвеєр для потокового виробництва автомобілів. Завдяки цьому компанія FORD випускала найдешевші машини вже на початку епохи автомобілебудування  з гаслом «автомобіль для всіх».

OPEL. Німецька компанія Opel була заснована в 1863 році Адамом Опелем. Це була фабрика з виробництва  швейних машин. Через 2 роки компанія розпочала виробництво велосипедів.  І тільки у 1899 році сини Адама Опеля Карл і Вільгельм почали випускати автомобілі марки Opel.

FIAT.  Це італійська компанія-виробник автомобілів,  засновником якої був   Ан'єллі Джованні в 1899 році.

Логотип Fiat розташований на гоночних автомобілях Ferrari. Обличчям концерну Fiat є відомий усім семиразовий чемпіон світу, володар незлічених рекордів «Формули-1» Міхаель Шумахер.

Я бажаю вам сьогодні на уроці бути справжніми «шумахерами». Щасливої дороги!

 

 

4.   МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель математики: Біблійна мудрість говорить : «Дорогу здолає той, хто йде», хочеться додати … «а математику – той, хто мислить». Тож уявимо, що ви вже дорослі, маєте авто і купили ділянку. Договір купівлі та карта, на якій вказано місце розташування вашої ділянки перед вами.

 

5.          ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Учитель математики  На спідометрах ваших машини вказана швидкість, з якою ви можете їхати. Давайте визначимо яка група затратить менше часу на дорогу до своєї ділянки?

Задача 1. Знаходження часу, коли відомі швидкість і відстань.

Знайдіть час, який буде витрачено на дорогу до вашої ділянки, коли задані відстань та швидкість.

Нагадайте, яку формулу ми маємо застосувати

 

Учитель інформатики  Зверніть увагу, діти, у кожної з груп своя ділянка, ваші автомобілі рухаються з різною швидкістю. Тож кожен з автомобілів отримає свій результат. Але у вас у всіх буде однаковий алгоритм вирішення задачі.

Давайте пригадаємо, що таке алгоритм? (це набір команд, які описують порядок дій виконавця).

Алгоритм може бути представлений у словесній формі та у якій?  (графічній)  формі

Давайте складемо у графічній формі лінійний алгоритм визначення часу, за який ви дістанетеся своїх ділянок.

Скористаймося  пам’яткою складання алгоритмів при розв’язуванні задач, що міститься в ваших опорних конспектах. Заповнюємо елементи блок-схеми до задачі №1.

Починається алгоритм з блока Початок. В наступному блоці записуємо вхідні дані (те, що нам дано). В прямокутнику – дію, яку треба виконати (формулу). Далі – результат обчислення. Закінчується графічний алгоритм блоком Кінець.

 

Учитель математики

До дошки йдуть три учні, по одному від кожної групи.

 

Opel

t=S:v

t=140:70=2(год)

 

Fiat

t=S:v

t=100:100=1(год)

 

Ford

t=S:v

t=180:90=2(год)

 

 

Перевірте свої обчислення. І відміть свої результати в листках оцінювання.

 

Учитель інформатики  Виконайте обчислення у програмі Рython, вікно якої відкрито на ваших комп’ютерах. Пригадайте, що знак множення позначається зірочкою, ділення –косою рискою.

Перевірте результати обчислення. Чи співпали вони з тими, які ви перед цим отримали? Чудово. Проставте собі бали за першу задачу в картках самооцінювання.

 

Фізкультхвилинка

Учитель інформатики  Ось ви й приїхали на свої ділянки. Напевно, втомилися. Тож час перепочити та відновити сили за сніданком. Для того щоб приготувати смачні страви, вам треба виконати певні дії. Пам’ятаєте гру «Крокодил»? Тож давайте пограємо. Перша група, будь ласка, підведіться, ідіть у центр. Виконайте команду, написану на вашому листочку. А ми спробуємо відгадати, що ви нам показуєте.

Зривати яблука та груші, дотягуватися до гілок.

Збирати гілки та рубати дрова для багаття.

Набирати воду з криниці.

 

Релакс

Учитель математики  Подивіться яка краса вас оточує…(відео)

Але ваша ділянка не має огорожі. Тому, щоб гризуни не потрапили і не знищили ваш урожай, її треба огородити. Спробуйте визначити, якої довжини треба побудувати паркан.

Задача 2. Знаходження периметра прямокутника.

Визначте, яку довжину паркану  треба побудувати навколо вашої ділянки.

 

Що нам треба знайти з точки зору математики?Яка у вас фігура? Що таке прямокутник?  А що таке периметр? Яка його формула?

 

Учитель інформатики  Складаємо лінійний алгоритм визначення периметру прямокутника.

Іди до дошки, ______________

 

Учитель математики

Результати

 

Opel

P=2(a+b)

P=2(44+38)=164 (м)

Fiat

P=2(a+b)

P=2(28+52)=160 (м)

Ford

P=2(a+b)

P=2(32+24)=112 (м)

 

Розв’язання  задачі самостійно

 

Учитель інформатики  Виконуємо обчислення у програмі Рython.

Перевірте результати. Проставте собі бали за другу задачу в картках самооцінювання.

 

Вчитель:  Любі діти, подивіться, ваші ділянки пустують. А там могли б рости зелененькі огірочки, рожеві помідори та пахуча зелень. Смачно?!

Тож давайте на половині ділянки посадимо овочі. Визначте скільки квадратних  метрів ділянки вам треба зорати?

Задача 3. Знаходження частини площі прямокутника.

Знайдіть, яку площу ділянки треба зорати для посадки овочів.

 Якими будуть наші наступні дії? Що треба знайти першим?

Спочатку знайдемо площу?!

А давайте, запишемо розв’язок виразом.

Пояснення формули

 

Учитель інформатики  Складаємо алгоритм визначення площі ділянки, яку треба зорати.

Іди до дошки, ______________

 

Учитель математики

 

Результати

 

Opel

S=ab:2

S=44∙38:2=836 (м2)

 

Fiat

S=ab:2

S=28∙52:2=728 (м2)

 

Ford

S=ab:2

S=32∙24:2=384 (м2)

 

 

Розв’язання задачі самостійно

 

Учитель інформатики  Виконайте обчислення у програмі Рython. Перевірте результати. Проставте собі бали за треті задачу в картках самооцінювання.

 

Вчитель математики:  А вам не хочеться чогось солоденького? Тоді давайте на незораній ділянці  закладемо сад.  Але це завдання не з леких. Будьте уважні! Для повноцінного розвитку кожному плодовому дереву потрібно 4 м2. Визначте скільки дерев може рости у вашому садку?

Задача 4. Визначення кількості дерев. Хто бажає вирішувати цю нестандартну задачу? По 2 учні з кожного автомобіля.

 

 

Результати

 

Opel

ab:2:4

836:4=2092)

Fiat

ab:2:4

728:4=1822)

Ford

ab:2:4

384:4=962)

 

 

 

Учитель інформатики  Поки працюють наші навігатори, я покажу вам фокус. Відгадаю число, яке ви задумали.

Для цього вам треба виконати словесний алгоритм. Уважно слухайте мої команди.

Записуйте в опорних конспектах тільки результат виконання дії.

Задумайте число від 1 до 10,                                         7

додайте до нього 3,                                                          10

помножте отриману суму на 6,                            60

відніміть від добутку задумане число                  53

від результату відніміть 8                                  45

поділіть результат на 5.                                      9

Тепер скажіть число, яке ви отримали, а я вам скажу яке число ви задумали, а я скажу, яке число ви задумали.

(Для того, щоб відгадати задумане число, потрібно від отриманого результату відняти 2.)                                                                       9 – 2 = 7

 

Вчитель математики   задача №4

Давайте виконаємо завдання на повторення.

Запишіть цифрами вартість вашої ділянки.

Розкладіть на розрядні доданки число, яке ви отримали.

 

6.          Рефлексія.

Вчитель: Ви сьогодні були гарними господарями. А тепер нагадайте мені, які знання  з математики та інформатики стали в нагоді?

 

7.          Підсумки уроку

Дуже гарно сьогодні працювали …

Вдячна за працю …

Активними були…

Підрахуйте бали на картках самооцінювання. Здайте нам аркуші.

 

8.          Домашнє завдання

За гарну роботу ви отримуєте нагороду – плоди з вашого саду … з домашнім завданням на наступний урок.

(На роздрукованих яблуках написано домашнє завдання: Скласти задачу, для розв’язання якої потрібно використати одну з вивчених формул, та алгоритм її розв’язку)

Подобається