«Виховання гуманних почуттів у дошкільників»

Однією з головних завдань морального виховання є виховати людину, яка буде любити людей.

«Возлюби ближнього свого, як себе самого». Це правило діти повинні знати, починаючи з дошкільного дитинства.

Гуманні почуття у дошкільника виховуються в першу чергу на основі емпатії - це вміння поставити себе на місце іншого, уявити його почуття, переживання.

Методи гуманного виховання дітей.

1. Самим дієвим методом виховання гуманних почуттів - є дієва любов до самої дитини. Наприклад: ласка, добрі слова, погладжування.

2. Другий метод - похвала за добре ставлення дитини до рослинам, тваринам, іншим дітям, і дорослим.

3. Третій метод - ніколи не можна залишати без уваги негативні емоції, дії по відношенню до інших дітей, батькам, тварин і т.д. Роботу треба проводити з раннього віку.

4. У молодшому дошкільному віці головним методом є - приклад дорослого. Наприклад: дитина побачить, що ви шкодуєте іншої дитини, що плаче, заспокоюєте його, і наступного разу сам пошкодує товариша.

5. Дієвим методом виховання гуманних почуттів у всіх вікових групах є вправа у гуманних вчинках, найчастіше за нагадуванням і в спільній діяльності з дорослим. Наприклад: «Леночка, подивися, Сашко впав і забив коліно, давай його пошкодуємо».

6. В середній групі діти легко зчитують з особи емоції і визначають стан людини, тому крім життєвих ситуацій, потрібно проводити з ними мімічні вправи («сумний», «образився», «бідний», «нещасний» тощо). Наприклад: дорослий пропонує дітям показати, якими вони бувають, коли їм сумно чи прикро. Якщо дитина не знає як зобразити емоцію, то можна показати картинку (н - р: зайчик плаче, його вигнала лисиця з будиночка). Можна використовувати піктограми. Дітям, дивлячись на піктограми, пропонують визначити причину такого настрою та як можна допомогти. Це дуже корисний метод, оскільки дитина вчиться робити вибір гуманних вчинків, нехай навіть в уявній ситуації.

7. Читання та аналіз мистецької літератури. Наприклад: розповіді Осєєвої «Сині листя», «Печиво»; Толстой «Кісточка».

8. Проведення етичних бесід на тему життєвих ситуацій. Наприклад: дитина повз пройшов і штовхнув іншого дитини. Це добре чи погано? Як відчував себе дитина, якого зацідили? А тепер, Діма подумай, якого тобі буде, якщо повз тебе пройде більш сильний хлопчик і штовхне тебе? «Не роби іншим того, чого не бажаєш собі».

Існує три стадії формування гуманного ставлення до людей:

Перша стадія: в молодшому віці «Йому погано, мені його шкода».

Друга стадія: в середній групі «Йому погано, я так не хочу. Тобто в цьому віці у дітей розвивається емпатія і зароджується розуміння заповіді: «Стався до інших так, як би ти хотів, щоб ставилися до тебе».

Третя стадія: в старшому дошкільному віці «Йому погано, я хочу йому допомогти». Саме в цьому віці діти починають розуміти сенс добрих взаємовідносин.

Отже, виховуючи гуманні почуття і взаємини, ми повинні дуже уважно підбирати методи, які будуть виховувати всі моральні сторони: моральна свідомість (знання правил), моральні почуття (подяка, співпереживання тощо), моральні вчинки (поступитися місцем бабусі в автобусі тощо), моральні мотиви (Навіщо? Вона старенька, їй важко стояти.)