Кам'янське. НВК № 24


запам'ятати

 




Класна оцінка

Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України
Педагогічна преса Національна дитяча гаряча лінія

Інтегрований урок у 5 класі (історія + інформатика)

Тема уроку:  Створення фотоальбому віртуальної подорожі історичними місцями України «О, мить чудова, зупинися!»

Мета:  

Навчальна:

-           поглибити знання школярів про замки та палаци України; збагачувати словниковий запас учнів;

-           виробляти вміння й навички виконувати міні-проекти, створювати презентації, працювати в групах;

-           навчити учнів створювати фотоальбом в програмі РowerPoint, формувати вміння працювати з ним;

-           закріпити вміння додавати до слайдів презентації текстові об’єкти, редагувати та форматувати їх, поглибити знання з теми «Редактор презентацій».

Розвивальна:

-           розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, критичне мислення, уміння міркувати, навички роботи на комп’ютері, інтерес до історії нашої країни, до інформатики шляхом інтеграції та практичної спрямованості матеріалу.

Виховна:

-           виховувати естетичні смаки, почуття патріотизму, бажання вивчати історію рідної землі, почуття відповідальністі, взаємопідтримки та взаємодопомоги.

Тип уроку:  комбінований інтегрований урок-подорож

(історія – інформатика).

 

Хід уроку

Краще один раз побачити,

ніж сто разів почути.

I    Організаційний момент

Учитель історії.  Привітання. Доброго дня, шановні діти! Сьогодні, як ви вже здогадалися, у нас незвичайний урок. Ми проводимо його у кабінеті інформатики.

ІІ   Актуалізація опорних знань учнів.

Учитель інформатики.  Так, і нашим помічником сьогодні на уроці буде комп’ютер. Пригадайте правила ТБ при роботі за комп’ютером. І ми продовжуємо з вами знайомитися та працювати з програмою РowerРoint.

Давайте пригадаємо, діти, з чого складається презентація, створена в програмі РowerРoint? (зі слайдів)

Як називається перший слайд презентації? (титульний слайд).

Що обов’язково повинен містити титульний слайд? (назву презентації)

Які об’єкти можна додавати до слайдів презентації? (текст, малюнки, звук, відео)

Чи може презентація не містити зображень? (ні)

А для чого використовують рисунки в презентації? (для більшої наочності). Так, недарма ж в народі говорять: «Краще один раз побачити, ніж сто разів почути».

Учитель історії. Тому ми з вами, продовжуючи знайомство з історичними місцями України, сьогодні вирушаємо в подорож! У віртуальну подорож!!! Але перш за все нам треба придбати квиток. Для цього необхідно розгадати кросворд.

 

ІІІ  Мотивація навчальної діяльності

Учитель інформатики. Ми отримали ключове слово –фотоальбом. У вас вдома, мабуть, у всіх є сімейний альбом з фотографіями. А для чого людині потрібні фотографії? (Відповіді учнів)

Так, фотографії допомагають залишити в пам’яті почуття, що ми пережили, зберегти визначні події нашого життя, пригадати веселі свята, подорожі. Ми час від часу гортаємо альбом, щоб знову і знову пережити яскраві емоції, враження, щоб поділитися ними з рідними, друзями, знайомими.

Сьогодні на уроці ми будемо створювати фотоальбом в програмі РowerPoint. Тема нашого уроку «Створення фотоальбому віртуальної подорожі історичними місцями України «О мить чудова, зупинися!»»

 

ІV  Вивчення нового матеріалу

Фотоальбом — це презентація, що містить лише об'єкти у вигляді графічних зображень і текстових написів.

Діти, скажіть а ви могли б зараз (якби отримали таке завдання) в програмі РР створити фотоальбом, спираючись на ті знання, які ви вже маєте? (так).

А як би ви це робили? (Додали до кожного слайда окремо фотографії та підписали їх).

Так, для цього вам би знадобилося багато часу. Зараз ми з вами навчимося створювати фотоальбом всього за декілька секунд.

Увага на екран. Дивіться й повторюйте за мною.

Для створення фотоальбому треба:

1.       Виконати команду Вставка → Ілюстрації → Фотоальбом.

2.       Відкрити у вікні Фотоальбом папку Файл або диск.

3.       Відкрити папку з фотографіями, які ви хочете включити в фотоальбом. Шлях до папки записаний на дошці:

                              D:\Завдання\Картинки

4.       Виділити потрібні файли та вибрати кнопку Вставити.

5.       Використатися кнопками для зміни порядку розташування фотографій (для розташування карти України на початку фотоальбома.)

6.       Натиснути кнопку Створити.

Учитель історії. Вам подобаються споруди на фотографіях з вашого фотоальбому? А чи хотіли б ви там побувати? Тоді, поїхали!  Напередодні ви всі отримали випереджаюче завдання. Вам треба було підготувати міні-проекти про замки та палаци України. Для цього ми вас об’єднали в чотири групи. Працювали ви і на уроках інформатики, готуючи презентації, і на уроках історії. І зараз кожна група представить результати своєї роботи. Діти, ви всі уважно слухайте доповідачів, запам’ятовуйте почуте та побачене, заповнюйте опорний конспект.

Учитель інформатики. У ваших презентаціях-фотоальбомах на карті України позначайте місця, де ви побували (покажіть, де розташовані споруди), так як показано на екрані.

Вам слово. Перша група, будь ласка.

ЗАМОК «ПАЛАНОК»

У південно-західній частині Мукачева стоїть замок «Паланок», одна з найцінніших історичних і воєнно-архітектурних пам'яток Закарпаття XIV—XVII століть. Замок побудований на горі вулканічного походження заввишки 68 м. Точна дата заснування замку невідома, але в документах, які датуються XI століттям, він уже згадується.

З 1396 по 1414 року замком володів Подільський князь Федір Корятович. Він значно розбудував і укріпив замок, перетворив його на свою резиденцію. Тоді ж у скелястій горі був вирубаний 85 метровий колодязь.

Легенда розповідає про появу колодязя. Хоч як довго рили колодязь, все ніяк не могли дістатися до води. Щодня чуючи одну й ту ж фразу: «Пресвітлий княже, води немає». Корятович усе більше не вірив, що можна буде викопати колодязь. Аж якось одного дня до князя прийшов чорт і запропонував угоду: мішок золота в обмін за заповнення колодязя водою. Але виявилося, що грошей у казні немає, тож князь не може заплатити нечистому. Князь пропонував душу, але той відмовився, вимагаючи грошей. Один з вірних лицарів Корятовича, підслухавши розмову князя з чортом, запропонував йому обдурити того: «Федоре, мішок золота необов'язково має бути великий: маленький — теж мішок». Вкинувши у мішок дві останні золоті монети, його віддали чорту, а той, страшенно обурившись, заявив: «Все одно води не питимете», і з цими словами стрибнув у колодязь. З того часу з глибин колодязя кожного вечора чути, як на дні виє чорт від того, що його обдурили…

В 1633 р. Мукачівській замок придбав Трансільванськийкнязь Юрій І Ракоці з правом успадкування. Князі династії Ракоці перетворили замок у столицю свого князівства і володіли ним до 1711 року.  З 1685 по 1688 р. замок переживає одну з найбільших облог, яку здійснили війська Австрійського імператора. Керувала обороною замку вдова князя Ференца І Ракоці Ілона Зріні. Після захоплення замку австрійці його реконструювали, що зробило його найсильнішою фортецею на сході Австрійської імперії. З 1703 по 1711 р. замок стає оплотом національно-визвольної війни угорського та всіх інших народів, що населяли цей край, проти австрійського гніту. Очолив війну син Ілони Зріні Ференц II Ракоці.

Часи минали і змінювались правителі. Вже у 1789 році замок Паланок перетворили на тюрму для політичних в‘язнів. Протягом більше як 100 років тут відбуватимуть строк близько 20 тисяч засуджених через свої переконання. Тож кам’яні стіни пам’ятають намало мук, стогонів і крові..Фактично в'язниця продовжувала функціонувати до 1903 року. Найвідомішим в'язнем фортеці був російський революціонер Бакунін. У 1897 році Паланок викупило міністерство юстиції Австро-Угорщини. Замок поступово приходив у занепад та руйнувався.

Під час Другої Світової війни замок займають угорські війська.
Після визволення у 1944 році та приєдання Закарпаття до Радянської України в замку містилось профтехучилище.
Нині в Мукачівському замку розміщений історичний музей.  (ВІДЕО)

ОЛЕСЬКИЙ ЗАМОК

1 Олеський замок розташований на території сучасної Львівської області, у селищі міського типу Олесько. Замок побудували в 1327 році. Колись він був розташований на кордоні двох держав — Литви і Польщі, тому за нього постійно воювали литовці і поляки. Високий пагорб, на якому стояв замок, оточували частокіл і рів з водою. Все це робило давню споруду недосяжною та неприступною.

2  Олеський замок відомий тим, що в 1629 році тут народився майбутній король Польщі Ян ІІІ Собеський. Коли одразу після народження хлопчика поклали на мармуровий стіл, вдарив дуже сильний грім і стіл тріснув. І тоді з'явилося пророцтво, що новонароджений буде незвичайною людиною…

Десять років по тому в замку народився другий майбутній король Польщі − Михайло Корибут Вишневецький.

В Олеському замку провів свої дитячі роки майбутній гетьман України Богдан Хмельницький. У 1648 році він знову повернеться сюди, щоб на чолі великого козацького війська звільнити замок від поляків.

3   Справжнє диво Олеського замку − це сорокадвохметровий колодязь, на внутрішніх стінах якого, за переказами, зображений диявол. Внаслідок землетрусу в 1838 році колодязь повністю засипало. На сьогодні вдалося розчистити його лише на 25 метрів. У ті неспокійні часи криниці будувалися не тільки для води, а також як потайний хід. Є версії, що колодязь Олеського замку не вийняток. Але, поки що, це не доведено.

Як і про будь-яку давню споруду, про Олеський замок ходить багато легенд. Кажуть, що в хащах замку блукає привід. Це дух Адама Жолкевського, сина гетьмана Речі Посполитої, який убив себе через нещасне кохання. Трагедія сталося в 1615 році через відмову власника замку Івана Даниловича віддати за юнака свою доньку Маріанну. Тоді парубок на очах у всiх присутнiх встромив собі в серце ножа. Оскiльки самогубцiв на цвинтарі не ховали, його тiло кинули в болото. Тiнь хлопця й донині блукає замком, шукаючи свою наречену, стогнучи та зітхаючи, лякаючи шанувальників краси історичного Олеська.

Ніби саме про Олеський замок писав російський поет Костянтин  Бальмонт:

Красивы замки старых лет.

Зубцы их серых башен

Как будто льют чуть зримый свет,

И странен он и страшен,

Немым огнем былых побед

Их гордый лик украшен.

Мосты подъемные и рвы,

Замкнутые владенья.

Здесь ночью слышен крик совы,

Здесь бродят привиденья…

5  Але не тільки історіями кохання та народженням відомих людей багата історія Олеського замку. Стародавні меблі, на яких відпочивали королі, рідкісні картини 17 століття, зал барокової скульптури та ще багато-багато цікавого зберігає старовинний замок на горі.      ВІДЕО

6  В Олеському замку проходили зйомки багатьох художніх фільмів, найвідомішими з яких є  «Вогнем і мечем», «Час збирати каміння”, “Три мушкетери”, “Борис Годунов”.

У різні часи будівля замку слугувала школою, монастирем, і навіть складом боєприпасів. Його руйнували війни, землетруси, пожежі. Але якими б значними не були пошкодження, замок, мов той птах Фенікс, знову і знову відроджувався з попелу.

Учитель історії. А чи знаєте ви, що раніше в замках жили не тільки привиди, а й лицарі.

1)  Звідки до нас прийшов звичай знімати шапку, коли заходиш  в приміщення?  (Цей звичай виник в часи лицарів, які постійно мандрували по країні, одягнені в зброю. Входячи в будинок, лицар знімав шолом, як би кажучи цим жестом господареві: «Я не боююся тебе». Ці часи минули, але звичай знімати шапку, входячи в будинок, залишився. Цим жестом ти даєш зрозуміти, що поважаєш будинок і людей, що в ньому живуть).

2) А звідки прийшов до нас звичай, вітаючись, знімати рукавичку? (Теж з лицарських часів. Знявши рукавичку, лицар показує, що в руці не затиснуто зброю, і він доброзичливо ставиться до зустрічного. А зараз, вітаючись, ми знімаємо рукавичку або рукавицю з поваги до іншої людини).

3)  Нині чоловік супроводжує даму праворуч від себе. Звідки цей звичай?  (Так ходили справжні лицарі, щоб не зачіпати супутницю мечем або шпагою, що висіли у нього зліва).

V   Фізкультхвилинка

Учитель історії.  Молодці. Ви всі добре підготувалися. Працюючи над проектами, кожен із вас намалював замок своєї мрії. На дошці виставка малюнків. Після уроку ви зможете підійти та переглянути їх.

Учитель інформатики.  А прямо зараз кожна група спробує побудувати свій замок власноруч. Будівельним матеріалом будете при цьому ви самі.  (ПІСНЯ)

Трохи відпочили, а тепер продовжуємо роботу.

Маріїнський палац

У середині 18 століття Київ займав невелику територію з населенням близько 30 тисяч. У 1744 році до Києва прибула імператриця Єлизавета (дочка Петра I), її зачарувало мальовниче місто, побудоване на високому правому березі Дніпра. Єлизавета прийняла рішення про спорудження палацу, київської резиденції для імператорської сім'ї. Місце для будівництва палацу вона обрала з видом на Дніпро, неподалік від Печерської Лаври. У 1750 році почалося зведення палацу в стилі бароко, за проектом архітектора Бартоломео Растреллі, а будівництвом керував зодчий Іван Мічурін, його учень.. Будувався Маріїнський палац у Києві протягом п'яти років, а його обробку було закінчено вже за Катерини II.

Наприкінці 18 - початку 19 століть палац був резиденцією генерал-губернаторів Київської губернії, першим з яких був Петро Румянцев. Катерина II в 1787 році здійснювала подорож до Криму, з січня по квітень зупинялася у Маріїнському палаці (вона була першою царською особою, яка зупинилася в палаці), до її приїзду з Москви привезли меблі, картини, у деяких кімнатах шпалери замінили на шовкові, що додало інтер'єру багатий вигляд. Під час перебування Катерини II проводилися розкішні прийоми, влаштовувалися феєрверки, бали, маскаради.

Імператриця Марія Олександрівна, дружина Олександра II, зробила великий внесок у розбудову київського Маріїнського палацу та в оформлення його інтер'єрів, а також за її бажанням на південній стороні було розбито великий парк (на особисті кошти імператриці), який в 30-х роках ХХ століття став називатися Маріїнським. З цього часу й палац було перейменовано у Маріїнський (за однією з версій, його було так названо на честь імператриці Марії Олександрівни)

 

.

Під час Великої Вітчизняної війни попадання фугасної бомби в центральну частину Маріїнського палацу спричинило великі руйнування. Після війни з 1945-по 1949 рік проводилася відбудова та реставрація палацу за проектом українського академіка архітектури Альошина. У 1979-1982 роки палац знову реставрувався (автором проекту реставрації виступила Ірина Іваненко). Проводилися ретельні дослідницькі роботи для відтворення первісного вигляду палацу, максимально наближеного у формах до архітектури Расстреллі. Палац оформлено старовинними меблями, відтворено паркетну підлогу з цінних порід дерева, реконструйовано ліпнину та позолоту, старовинні картини відомих художників.

Маріїнський палац - одна з перлин великих архітектурних творінь й одна з найкрасивіших будівель Києва.  Білий декор на бірюзових площинах стін, вази на балконах та балюстради парапетів, статуї Милосердя та Правосуддя, фонтани, прикрашені парними скульптурними композиціями  та малюнок зелених насаджень, все це додає Маріїнському палацу особливу неповторну красу.

Після набуття Україною незалежності, у 1991 році Маріїнський палац став офіційною парадною резиденцією Президента (Президентський палац), у Білому залі палацу проводяться самміти, офіційні прийоми на вищому рівні, церемонії вручення грамот Послами іноземних держав, нагород, зустрічі іноземних делегацій на вищому рівні, проводиться інавгурація Президента України.

Палац графа Потьомкіна, а нині Палац студентів Дніпропетровського національного університету — одна з перших значущих споруд міста.

Григо́рій Олекса́ндрович Потьо́мкін — російськийдержавний і військовий діяч, дипломатгенерал-фельдмаршал (з 1784),  князь. Прозваний запорізькими козакамипрізвиськом Гриць Нечеса.

З 1783 Потьомкін управляв новоствореним Катеринославським намісництвом, до складу якого увійшла значна частина південноукраїнських земель. Потьомкін, будучи добрим адміністратором і володіючи фактично необмеженою владою, здійснював заходи з колонізації Півдня України й Криму. У період правління Потьомкіна почалося будівництво  Катеринослава(сучасний Дніпропетровськ), МиколаєваХерсона,  Севастополя.

Катеринослав був улюбленим місцем графа Григорія Потьомкіна,тому в 1790 році було зведено чудовий палац - через 3 роки після початку будівництва. Це справа рук архітектора І.Є. Старова, автора Таврійського палацу в Санкт-Петербурзі і реконструктора Олександро-Невської лаври.

Ця будівля досі виглядає чудово, незважаючи на уявну простоту. Вона складається з просторої центральної частини і бічних крил. Цікаво, що в центральній частині знаходиться три зали — два малих і величезний зал, здатний вмістити в собі цілий кавалерійський полк.

Сумно, але господар так і не побачив новий будинок,що чекав на нього з бойовищ. Повертаючись зі своєї останньої турецької битви, граф Потьомкін раптово помер в 1791 році. За часів Павла І палац сильно занепав. При реставрації, яка проводилась в 30-ті роки ХІХ ст., було спотворено фасади будівлі, а колони центрального корпусу так і не відновили.

В 40-х рр. ХІХ ст. місцева влада відреставрувала палац і заснувала будинок дворянських зборів. Згодом тут було відкрито музей старожитностей Катеринославської губернії — монет, військових нагород, скарбів з Єгипту і античної Греції., а ще пізніше - будинок відпочинку для трудящих міста.

Палац був практично зруйнований у Другій світовій війні, реконструкція його почалася в 1951 році, а через 10 років йому було присвоєно ім'я Юрія Гагаріна. Звичайно, реконструкція сильно вплинула на його вигляд, проте збереглися задумані Старовим краса і велич будови.

У нову композицію органічно включено, хоча й у перетвореному вигляді, елементи первинного проекту і проекту В.П. Стасова. Загальна площа будівлі становить 5632 кв. м. Тут є концертний зал на 600 місць, лекторій на 150 місць, кімнати для студійних занять, танцювальний зал, кінотеатр, кафе. У комплексі з палацом зроблений вхід в парк у формі дугоподібної колонади.

 

VI  Закріплення знань

Учитель інформатики. Ми продовжуємо роботу з фотоальбомом. Вам треба розташувати слайди з фотографіями споруд в тому порядку, в якому ви про них почули.

Підпишіть назви замків та палаців.

Дайте назву вашому фотоальбому.

(А де буде розташовуватися назва?  (На першому слайді)).

Учитель історії. А тепер ви ще можете перевірити свої знання за допомогою комп’ютерного тестування. Максимальна кількість балів за тест – 4.

 

VII  Підсумки уроку

Учитель інформатики. Проставте самі собі в листки оцінювання бали з історії та з інформатики окремо за кожне виконане вами завдання (в першому стовпчику – з історії, в другому – з інформатики).

 

VIIІ Домашнє завдання

Вивчити конспект,

* створити фотоальбом власної подорожі Україною.

Фотодайджест

 

Подобається